İletişim Videolar Galeri Makaleler Çocuk ve Spor Cimnastik Ürünlerimiz Hakkımızda Ana Sayfa

CİMNASTİĞİ 2 BÖLÜMDE İNCELEYEBİLİRİZ

CİMNASTİĞİ 2 BÖLÜMDE İNCELEYEBİLİRİZ "Cimnastiği iki bölümde inceleyebiliriz:

1. Performans için yapılan jimnastik

2. Hobi için yapılan jimnastik

    Cimnastik sporu, yapanlara ve izleyenlere büyük zevk veren bir branştır. İnsan vücudunun tamamı, verimli kullanma prensibine dayanır. Ayrıca bütün motorik becerilerin birlikte olmasını gerektiren tek branş jimnastik sporudur. Sürat, esneklik, koordinasyon, dayanıklılık, kuvvet gibi... Bütün bunların yanında cesaret, kararlılık, dikkat ve algı gibi özellikler jimnastik sporunun vazgeçilmezleridir.
Bu kadar çok değeri bir arada istediği için, diğer branşlardaki gibi binlerce üst düzey sporcu yetişmez. Ama esas önemli olan doğuştan gelen motor becerilerin yanında (ki bunlar antrenmanla en üst düzeye çıkartılır) sporcuyu çoğu zaman jimnastik sporuna katmasıdır. Çünkü daha kendini bilmediği yaşta jimnastik salonuna giren 5 yaşındaki (Bu yaşta başka hiçbir spor yapılamaz.) bir sporcu kendi işini yapma alışkanlığını daha çalışmalara başladığı ilk haftalarda öğrenir.
  
 Öyle ki çorabını kendi giyer, eşofmanını kendi çıkartır. İnsanların onu izlediğini bilir ve kendine güvenir. Sosyal hayatında kendini ifade etme rahatlığı kazanır. Konuşurken seçtiği sözcükler değişir. 8 ile 10 yaşlarında fiziksel durumunun diğer çocuklardan ne kadar farklı olduğunun farkındadır. Kurulmuş saat gibidir. Antrenman saatleri ve ders çalışma saatleri bellidir. Konsantrasyonu çok güçlüdür. Hiçbir hiperaktivitesi yoktur ve derslerine konsantrasyonu yüksektir. 
 
10-13 yaşlarında arkadaş çevresinde en önemli kişilerden biridir. Çünkü ruhsal ve fiziksel sağlığı yerinde, sporcu karakteri oturmuş, büyükleriyle ve küçükleriyle nasıl konuşması gerektiğini bilen problemsiz bir insandır. Jimnastik sporu zannedilenin aksine sakatlanma riski en az olan branşlardan biridir. Çünkü uygulanan zor haraketler, hem sporcuya uygun olanlarından seçilir hem de uzun yıllar adım adım temel çalışmalar yapılarak oturtulur.
 
       Ama seyirciye bir anda sunulur. Ve izleyici haklı olarak günde 4-5 saat, haftanın 6 günü antrenman yapıldığını ve izlediği şovun yılların emeği olduğunu tahmin etmeyebilir. En sık karşılaştığımız sorulardan biri şudur: Jimnastik yaparsa çocuğumuzun boyu kısa kalır mı? Cevabı ise çok nettir. "Kısalmaz." Çünkü hiçbir spor boyu kısaltmaz. Boy dize yakın yerden ve kemikten uzar. Bu da tamamen genetik bilgiler ve gelişme çağındaki beslenme alışkanlığı ile ilgilidir. Ancak şu bir gerçek ki, biz jimnastikçi seçerken kısa boylu olanları tercih ederiz.      Basketbol uzun boyluları tercih eder. Bu, branşa uygunlukla ilgilidir. Hareket etmeyen çocuğun konsantrasyon sıkıntısı olur

     Ancak ülkemizde ilköğretim öğrencileri bile sabahın 09:00`undan akşama kadar sınıflarda oturduğu yerden kalkmıyor. Bu çocukların saatlerce aynı konsantrasyonla ders dinlemeleri bilimsel değildir. Hele İstanbul gibi bir metropolde yaşıyorsanız çocuğunuzun en doğal gereksinimi olan haraket özgürlüğünü bahçelerde, ağaçlarda, kırlarda bulmanız neredeyse imkansızdır. İşte jimnastik salonlarında çocuklarımızın doğal olarak yapmaları gereken fiziksel aktivitelerin tamamına imkan verilir. Çünkü bizler yaratılış olarak buna muhtacız. Ancak hep ikinci plana atılan bir spor anlayışının içinde yaşadığımızdan çocuklarımızı batılı ülkelerdeki gibi sağlıklı yetiştiremiyoruz.   

       Cimnastik sporunu elit düzeyde yapmak için birçok özelliğin bir arada olması gerekiyor. Bu özellikleri barındırmayan çocuklarımız da hem fiziksel hem de sosyal kalitelerini artırmak için jimnastik yapıyorlar. Biz buna, "Hobi jimnastiği" diyoruz. Bugün Amerika Birleşik Devletleri`nde üniversiteye girerken öğrenciye, geçmişte yaptığı sosyal faaliyetler soruluyor. En kabul gören cevaplardan biri ise jimnastik yapmak ve orada neredeyse her çocuk jimnastik yapıyor.
Deneme antrmanları ücretlidir. Telefon Numaramız

Ürün ara

Cimnastik Eğitim Videoları Cimnastik Malzeme Videoları Deneme Antrmanı ve Kayıt Koşulları Şaşmaz Salonumuz Kazım Karabekir Salonumuz Mamak Salonumuz Çok Yakında
ANKET
Web sitemizi beğendiniz mi?
Evet - (1528)
Pdd
Hayır - (370)
Pdd
Türkiye Cimnastik Federasyonu Federation Internationale de Gymnastique European Union of Gymnastics